Sušický rockový puls  II. ( 1/1997 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 1/97  dne 17. 1. 1997 ]

 

Sušický rockový puls - II. - 1996

 

          Po prvním díle tohoto publicistického seriálu o rockovém životě na sušicku, který mapoval přibližně 1. polovinu roku 1996, přicházím, dohnán událými akcemi, s dílem následujícím. Napsanými větami srovnám s realitou své minulé závěrečné úvahy a tím uzavřu rok 1996, rok pro sušický rock neoddiskutovatelně klíčový.

 

          Nejprve se zastavme u onoho proklamovaného nebývalého množství kvalitních koncertů v naší oblasti, jakým se tvářil, měsícem srpnem otevřený klub DC - 10 v Dlouhé vsi. Ano, proběhlo zde několik hodnotných koncertů, ale tyto lehce sečteme pomocí prstů jedné ruky, chceme-li uvažovat v rockových dimenzích. Počínaje vystoupením skupin TŘI SESTRY a ZNOUZECTNOST, českých kdysipunkovek, přes instrumentálně hodnotný Doležalův metalový VITACIT, až po zatím nepřekonaný vrchol, více než legendu českého rocku - ABRAXAS. A šlo-li o vrchol, doplním pár slov: Abraxas, dvacetiletý kult, pódiově ostřílený soubor, nenechal dlužen nic své pověsti ani po letech. Výborné vystoupení tvořené letitými hity a nejčerstvějšími peckami dostalo opravdu každého příchozího. Připočteme-li pódiovou show a pyrotechnické efekty, pak skutečně nelze mluvit jinak. A co lidé? Ta trocha co tento koncert navštívila byla v pohodě. Ostatní na uspořádané akce jednoduše nechodí, což je škoda. Odbočme trochu: Malá návštěvnost akcí. Je tak těžké si uvědomit, že absence publika je především negativní faktor pro organizaci podobných, dříve v našem kraji takřka neviděných koncertů? Tato apatie mnou opravdu lomcuje. Zvýšený zájem o zábavy, nízké diskotéky a nejspodnější druh dnešního masového vyžití - hloupé house party, budiž všem zdravě nechápajícím částečným, i když logicky neuspokojivým vysvětlením. Ale přenesme se od tohoto a zastavme se na chvíli u místních kapel a jejich života.

 

          Konec prázdnin uzavřeli trefně pěkným večerem v Motelu u koupaliště nám již známí EXITUS a JACK DANIELS. První jmenovaní se pokusili o dva měsíce později sloučit rockový koncert a "čistě" diskotékové prostředí tím, že vystoupili v kontroverzním DC - Granát, kde dopadla jejich prezentace dle mého očekávání - vnitřním fiaskem. Doufám, že poučení Exitus se již podobné chyby nedopustí, což jim ze srdce přeji.

 

          A jsme na "Boudě": čermenští BRAINWORKER. Této čtyřce se na podzim podařil dobrý kousek v podobě vystoupení v pražském RC Bunkr, kde figurovali jako předkapela spřátelených Penguin In Bondage. Samotné vystoupení si kluci pochvalovali, což vždy nebývá u předkapel pravidlo, ale o to je to příjemnější. Jistě významná událost v historii kapely.

 

 

          O tomto se dá hovořit i v případě zbynických SCYTHE M. Ti však nevystupovali v Praze, ale zveřejnili své první oficiální demo zatitulované "Culex Sanguinarius", které natočili v čase prázdnin. 45 minutová kazeta je podle mého poměrně dobrým debutovým počinem, i když názory na tento titul se v tzv. oficiálních rockových médiích různí. V souvislosti s touto kapelou zmíním ještě zrození prvního čísla, pro masu obskurního friendzinu RINSING STAGE, ve kterém mimo jiné naleznete rozhovor právě se Scythe M, dále s Virtual Void, pořadateli akce Space Piknik, články, recenze, živé reportáže atp. Kdo má o uvedené věci zájem, nechť kontaktuje místní podzemí.

 

          A nyní se přes popsané rockové dění dostáváme do posledního měsíce roku, kdy se sešly dva koncerty, o kterých mám potřebu něco napsat.

 

          První se konal zkraje měsíce v dlouhoveském DC-10 a vlastně zde uzavřel letošní minisérii koncertů, které měly šanci vnímajícího posluchače nějak oslovit. Čtyřproudový rockový koncert vypadal asi takto: Po jediných místních, letoškem poměrně zviditelněných Scythe M, se představily "perly" táborského undergroundu, tedy nejprve jaksi nesehraní soudobě rockující KOSMICKÝ LINO, dále jednoznačné hvězdy večera HODOUŠKOVA VINA, jejichž stylový rozsah od HC po jazz byl naživo podán s neuvěřitelnou lehkostí a sebevírou, a závěreční WAAWE, jejichž melodický rock doplněný příčnou flétnou a saxofonem navozoval dojem psychedelie až deprese, čímž však jejich set v žádném případě neneguji. Každopádně zdařilý a hodnotný večer. Škoda jen pověstného minima lidí a lehkého prodělku. "Město" ten večer preferovalo další z konzumních Maturitních plesů...

 

          A tečka letošního rocku: Koncert v Laznech u Strašína. Notorické obsazení: Scythe M, Brainworker a po nějakém čase opět SPLENDID. Myšlenkou dobré akci hodně ubíralo vesnické "zábavové" prostředí i obecenstvo, které bylo z drtivé části opojeno vším, jen ne hudbou.

 

          Aby byl dnešní výčet činnosti zdejších skupin úplný, musím zmínit ještě dvě, které jsou vedle přiblížené aktivní pětky jaksi v pozadí. Jedná se o jedenkrát vynořivší se Dragon, kteří se více nepředstavili, a školní grunge plagiátory Stinky Hole, o nichž v dnes popisovaném období nebylo taktéž slyšet. Nechci klukům ze druhé jmenované skupiny sahat do svědomí, ale není to slábnutím "síly" trendu? Dost, o všem se přesvědčíme v roce příchozím.

 

          Skončil další rok, který, jak jsem již zmínil, byl významově pro těžší hudbu v tomto kraji opravdu hodnotným. Co se týče toho budoucího, nebudu prorokem, ale přeji si, aby byl ještě větší. Pro duševní klid však raději žiji v přítomnosti. "Přesto" se budu snažit průběžně referovat i o dalších akcích a skutečnostech. To je pro dnešek vše, děkuji za pozornost.

 

  -FBB-

 

Fotografie: neznámý autor (originál se nezachoval)

 


 

A  n  k  e  t  a     &     S  h  o  u  t  b  o  a  r  d     #     2

 

 

 

 

Sušický rockový puls online

(ankety, koncerty, návštěvní sešit, inzerce, odkazy, archiv, ...) >>>  http://www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz