Sušický rockový puls XXXVI.  ( 3/2003 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 12/2003 dne 13. 6. 2003 ]

 

10 let ŠUMAVA ROCKS

 

      Největší zdejší rockový festival tady bude letos už podesáté, a tak jsem při příležitosti tohoto jubilea požádal jeho hlavního organizátora Luboše Křivance o rozhovor, který berte mj. jako pozvánku na sobotu 19.7.2003, kdy Šumava Rocks s poprvé dvoumístným pořadovým číslem vypukne.

 

Kdy, v kom a za jakých okolností vznikla myšlenka pořádání rockového festivalu? Jak dneska vzpomínáš na jeho první ročník?

 

„Festival se zrodil někdy v létě 1993 u Romana Holého na chalupě v Bohdašicích. S nápadem přišel náš kamarád Mark Shelly, američan, který v té době již několik let v Sušici pobýval a se svou rodinou na Šumavě zakotvil natrvalo. V té době organizoval několik aktivit - např. čistění řeky Otavy, pomoc záchranné stanici pro zvířata v Kašperských Horách - a festival měl být další akcí. Původní záměr byl velkolepý. Koncert měl být třídenní, vystupovat zde mělo cca 50 kapel a výtěžek by putoval na projekty nadace Human Help, kterých jsme měli několik. Začali jsme objíždět sponzory, našli nádherné místo u Žichovic, oslovili jsme špičkové kapely, pronajali kancelář atd. Během usilovných příprav jsme však dospěli k názoru, že taková akce je nad naše možnosti a festival přesunuli do Sušice do areálu autokempu na Volšovské. Festival jsme připravili jako dvoudenní s účastí špičkových domácích skupin. Šumava Rocks č.1 nakonec proběl v roce 1994 (třetí srpnový víkend) a myslím, že s ohledem na naše chabé zkušenosti v pořádání takové akce, dopadl skvěle. Kromě toho, že zde bylo poměrně dost diváků (cca 1600), účinkující měli úspěch a nedošlo k žádnému většímu maléru, vzpomínám na jednu zásadní věc: Festival pomáhalo organizovat mnoho dobrovolníků také z řad našich známých a kamarádů a těsně před festivalem přišel někdo s nápadem, že v případě zásadního nezdaru by nás v tom neměli nechat a o případný prodělek se rovným dílem podělit. Nakonec se upsalo asi 20 lidí - prostě úžasný.“

 

To bylo před deseti lety. Přeskočme je a pojďme hned k letošnímu, 10. ročníku. V čem všem se bude lišit? Jak po tolika proběhlých ročnících prožíváš přípravy festivalu?

 

„Od druhého ročníku je festival jednodenní, koná se vždy třetí červencovou sobotu v areálu „Santos“ a hrajou zde kapely různých stylů s výjimkou vyloženě tvrdé muziky. Stejně tak tomu bude i letos. Okruh lidí, kteří se na organizaci festivalu podílejí, je stále v podstatě stejný, takže i přípravy jsou již zaběhlé a jednodušší. I tak s přípravou začínáme již v listopadu.“

 

Letos se kromě takřka  tradičních, zdomácnělých souborů J.A.R. / Monkey Business, můžeme těšit třeba na November 2nd, The Plastic People Of The Universe či Soutpaw. Podle jakých kritérií vybíráš tu kterou kapelu a jak to pro letošní rok vypadá se zastoupením sušických formací?

 

„Na obsazení festivalu pracujeme v průběhu celého roku. Základ tvoří samozřejmě okruh muzikantů okolo Romana a také jeho příznivců, dále zveme kapely, které někdo z nás viděl jinde a líbily se mu. Asi hlavním kritériem je kvalitní a nám blízká muzika. Letos jsme myslím pokročili zase o kus dál tím, že se nám podařilo pro festival zajistit muzikanta světové extratřídy, a to američana Hirama Bullocka a jeho band. Pro domácí kapelu letos bohužel nezbyl v programu čas, což mě osobně mrzí.“

 

 

Kapely tedy vybíráte kolektivně. Komu patří poslední slovo? Neuvažujete třeba o tom, že by část souborů pro další ročník mohli vybrat návštěvníci festivalu formou nějaké ankety?

 

„Poslední slovo k účinkujícím mám já společně s Romanem. O tom, že by část kapel mohli vybírat návštěvníci festivalu v nejbližší době neuvažujeme - jak jsem již zmínil, jedním z našich hlavních kritérií, je mj. i nám blízká muzika - festival si děláme také pro radost. Nejedná se o vyloženě komerční záležitost.“

 

Festival  Šumava Rocks podporuje každým rokem nějakou potřebnou věc – humanitární projekt. Můžeš vyjmenovat ty největší a zmínit tu kterou částku z výtěžku, jež byla poskytnuta na tyto účely? Je tato činnost krédem festivalu?

 

„Festival podporuje již od svého vzniku některé humanitární organizace a jejich projekty, např. Spastic Handicap - organizace podporující tělesně postižené sportovce, nadace Olgy Havlové, sušická organizace Petrklíč, sušická nemocnice atd. Částky se pohybují řádově mezi tisíci až desetitisíci korun.“

 

Setkal jsi se za dobu pořádání festivalu se stížnostmi na tento, resp. hluk, atp.?

 

„Se stížnostmi na hlučnost festivalu se potýkáme každoročně. Situace se zlepšila při posledních dvou ročnících. O jiných vážnějších problémech provázejících festival nevím. I díky výběru muziky festival navštěvují skvělí diváci, kterým jde v prvé řadě o zábavu a nemají potřebu vyhledávat konflikty.“

 

Když jsi zmínil diváky, v jakých počtech se pohybuje jejich návštěvnost? Jde rok od roku nahoru?

 

„Loňský ročník navštívilo zhruba 1100 platících diváků + cca 250 hostů a návštěvnost předchozích ročníků byla podobná. Myslím, že je to mimo jiné i tím, že festivalová nabídka je u nás obrovská a v jeden termín se konná hned několik festivalů a podobných akcí, které jsou pro diváky třeba i lépe dostupnější.“

 

Jaké jsou Tvé osobní srdcové kapely od nás a ze zahraničí? Máš nějaký sen, kterou skupinu bys chtěl mít jednou na Šumava Rocks?

 

„Poslouchám různou hudbu a nejsem fixován na nějaký konkrétní druh muziky, nicméně se stále vracím k věcem starším. Mám rád Velvet Undergound i sólo věci od Lou Reeda,  Doors, Zappu, Led Zeppelin, Black Sabbath atd. Z osmdesátých let mě baví třeba Duran Duran, z novějších kapel si rád poslechnu Portishead, Massive Attack nebo Marilyn Mansona. V práci sjíždím dokonce desky Franka Sinatry nebo latinsko americkou hudbu. Z domácí kapel mě baví bezesporu J.A.R., Monkey Business, Dan Bárta, Abraxas, Phil Shöenfelt, … Sen o nějakém exkluzivním hostu Šumava Rocks se mi letos pravděpodobně splní - jsem v tomto ohledu realista a  vím na co máme. Vystoupení letošního hosta nebo třeba koncert Niny Hagen považuji za reálný vrchol.“

 

Jak spatřuješ a hodnotíš sušickou scénu v celé její šíři? Které sušické partičky Tě nejvíce oslovily a jaký koncert Tě tu kdy nejvíce dostal?

 

„Žiju delší dobu v Praze, takže o sušickém dění toho tolik nevím. Za špičky považuji Černý světlo a Venušechu, z mladých kapel se mi líbila skupina Stinky Hole - ta ale již myslím neexistuje. Každopádně je skvělý, že zde existuje dalších pět či více kapel, že je zde klub, kde se dá hrát. Z akcí, které jsem navštívil, se mi líbil např. Majáles. Já osobně jsem si hodně užil při vlastních pokusech o hru na kytaru  během bláznivých vystoupeních naší příležitostně hrající kapely - The Pizza Bar Band.“

 

 

Pohovoř o obsazení a vizi letošního jubilejního desátého ročníku… Chystáš k tomuto výročí něco speciálního? Jak jej oslavíš?

 

„Je fantastické, že jsme se dopracovali až k 10. ročníku. Také jsme jej pojali trochu netradičně. Jsem moc rád, že festival bude uvádět jako vždy režisér a herec Zdeněk Suchý - moderoval doposud všechny ročníky!!! Na ten letošní si přibral pomocníka - MVDr. Jiřího Klusáčka. A pozor, jede se již od začátku „na plný pecky“ - první kapelou jsou Monkey Business, začínají  ve 14.00 hodin a pro ŠR si připravili speciální set, který na běžných koncertech MB´s nikdo neuvidí. Hned po nich nastoupí další skvělý a momentálně velice žádaný band - November 2nd. Dále zde zahrají nadějné kapely Ian Sen a Southpaw, staří dobří Burma Jones, odlehčení zajistí kapela Walda & Gang, partička hrající punkové verze songů Waldemara Matušky (působí zde také legendarní kytarista z Abraxasu - Slávek Janda a zpívá chlapík, který vypadá jako Walda ve středních letech). Myslím, že se pobavíme. Jsem velice rád, že se nám podařilo zajistit vystoupení opravdové legendy - The Plastic People of the Universe. Chybět nebudou samozřejmě ani J.A.R., kteří zde představí novou, mimochodem velice zdařilou desku. Celou tuto skvělou sestavu doplní opravdová muzikantská star - Hiram Bullock Group z U.S.A. Tento newyorčan zavítá se svou skupinou do Sušice v rámci svého letního evropského turné. Jeho kvality dokazuje spolupráce s mnoha světovými esy - např. Sting, Eric Clapton, Paul Simon, David Sanborn, Pete Townsend, Billy Joel, Barbara Streisand, James Brown… Tříčlenná kapela hraje prvotřídní směs rocku, funku, bluesu a jazzu a její koncerty jsou strhující. Myslím, že se máme na co těšit. Doprovodnou akcí festivalu bude výstava fotografií 10 let Šumava Rocks, kterou bude možné shlédnout v prostorách prodejny FOTO FIŠER na náměstí.“

 

Jak vidíš budoucnost Šumava Rocks? Dovedeš si jej představit jinde než na Santosu? Hodně štěstí do dalších desetiletek!

 

„Pokud to nepřestane bavit nás a diváky, tak věřím, že můžeme klidně slavit i za dalších 10 let. Festival je - doufám - už pevně spjat se Sušicí a svým kreditem město dobře propaguje. K místu konání - Santosu - můžu říct jediné - festival bych samozřejmě viděl velice nerad někde jinde. Mám to místo velmi rád a myslím, že divákům i účinkujícím se tam líbí a dobře hraje.“

 

Připravil:  -FBB-

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz