Sušický rockový puls  XLIV. ( 6/2004 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 19/2004  dne 15. 10. 2004 ]

 

Asmodeus + Jan Březina = Turisté smrti

 

 

Bizarně znějící titulek dalšího dílu "pulsu" odkryje všem neobeznámeným právě nachystaný článek, který postupně objasní obě strany rovnice.

 

 

         ASMODEUS

Klatovské moderně thrashmetalové kvarteto Asmodeus (1988) snad není potřeba Sušici nějak podrobně představovat. V minulosti tak již bylo učiněno prostřednictvím Sušického rockového pulsu XII. (6/1998) a několika živých akcí, mezi které patří vystoupení na 1. ročníku Šumava Rocks (srpen 1994) a koncerty v Tradičním kloubu (říjen 1998, leden 2001, listopad 2003).

         Tedy jen v kostičce: Skupina vznikla ještě za komoušů, kvůli kterým se musela neustále přejmenovávat. Po revoluci nahrála celkem tři demokazety a na základě té poslední ji byla nabídnuta smlouva s firmou Monitor na natočení debutového CD "Prosincová noc blíže neurčeného roku", které vyšlo v roce 1992. Následuje EP "Den zúčtování" (1994) a další řadovky "Příjezd krále..." (1995), "Vchod do kruhu" (1998), "Na jehlách" (2000) a aktuální "Sabat v Carnegie Hall" (2003). O kolotočích personálních změn je bezpředmětné se rozepisovat - kdo má zájem, informace vyhledá na oficiálním webu skupiny (www.asmodeus.info), kde se koneckonců nachází mj. podrobná historie rok po roce. Ale zpět k albům: Debutové a zatím poslední spojuje několik věcí: nezaměnitelný originální styl leadra Miloše Bešty, ostrá muzika, výtečné texty a ... K oběma se jako k jediným natáčel videoklip.

 

 

         JAN BŘEZINA

Sušického rodáka můžete znát ze dvou dnes již neexistujících grungerockových skupin Stinky Hole a The Lipposuckers. Na hraní ale nikdy nezanevřel a v současné době připravuje další kapelu, která se nachází ve fázi zkoušení. "Z důvodu vyšších nároků na pódia nespěcháme," komentuje ji krátce.

Režisér videoklipu Jan Březina (1980) absolvoval sušické Gymnázium, po kterém se rozhodl pro studium Filmové vědy na FF UK v Praze. Zajímá se o vyjádření pocitu obrazem, obrazovou skladbou, příběhem, kombinací obrazu a zvuku. "Zajímá mě film, který vzniká v hlavě diváka," shrnuje. "Před klipem jsem natočil krátkou povídku na vlastní námět a zadní projekce do divadelní hry Faust v režii Ondřeje Pavelky," vypočítává své dosavadní zářezy režisér videoklipu "Turisté smrti".

 

 

         TURISTÉ SMRTI (Exitus dignitas)

Tak se jmenuje šestý song ze zatím posledního, aktuálního alba "Sabat v Carnegie Hall" kapely Asmodeus. Skladba s hitovým potenciálem přechází z volných do výbušných poloh a strukturu písniček Asmodea ve své podstatě odhaluje na kost. Kompozici opatřil slovem dvorní textař skupiny Jan Petričko a v bookletu CD u této předesílá: "Na vlídného Cháróna, mýtického převozníka přes řeku Styx, si před časem začala hrát švýcarská "humanitární" firma Dignitas (Důstojnost). Trpíte-li neutuchajícími fyzickými bolestmi, či se vědomě ujistíte, že už nechcete žít, za příslušný poplatek vás přenese k branám smrti za zvuků vaší oblíbené hudby, prostřednictvím léku v lahodném nápoji. O tom, jestli se mohou přihlásit i puberťáci, zhrzení první láskou, nebo notoričtí sebevrazi, se v informačním katalogu nepíše. Zbývá jen doufat, že hudební dramaturg vám na cestu poslední omylem nešoupne kus, který vás otravoval v životě, natož na poslední cestě. Mýliti se a umírati je sice lidské, ale nikdy ne dobrovolné."

Sušickou premiéru klipu obohatila výstava fotografií z natáčení.     

 

 

         VIDEOKLIP

Realizace samotného klipu proběhla v 1. polovině tohoto roku, aby mohla být naplánována jeho pražská premiéra na 25. 6. 2004. Tuto následovaly další dvě, sušická (27. 8. 2004, Tradiční kloub) a klatovská (10. 9. 2004, Pivnice U košile). Oproti pražské byly západočeské doprovozeny dvouhodinovým koncertem Asmodea, kterého v Klatovech podpořila sušická mordparta Mortifilia.

Ale nechme úplně od začátku a první myšlenky promluvit Miloše Beštu za Asmodeus a Jana Březinu za realizační tým klipu: "Honza mi byl doporučen kytaristou a zpěvákem Head Down Lukášem Diem, jelikož jsou spolužáci. A vlastní spolupráce probíhala od úvodní schůzky až po křty klipu na vysoce profesionální bázi. To oceňuji a tak by to mělo fungovat. My jsme se snažili dát Honzovi volnou ruku a nezasahovali mu do práce. Výsledek je plně jeho dílo a my jsme s ním nadmíru spokojeni," předesílá kapelník Asmodea k seznámení se s režisérem a průběhu jejich následné spolupráce.

"Skladbu Turisté smrti jsme vybrali společně s kapelou. Má nosný melodický motiv a je univerzálnější pro širší publikum," tvrdí Miloš Bešta na otázku výběru skladby určené pro klip. Myšlenku a hotový videoklip dělilo zhruba 9 měsíců, během kterých došlo na 3 natáčecí dny ve dvou ročních obdobích, tedy v zimě a na jaře. Téma songu je osvětleno o stať výše, nicméně režisérova interpretace jej rozhodně neopisuje dopodrobna. Navíc byla jedním z jeho inspiračních zdrojů zpráva o sebevraždě dvou milenců v Scheinostově zátiší (místo se nachází nad Sušicí a tam se mj. klip natáčel) dne 12. dubna 1931. "Klip je stylizovaný obraz mysli člověka rozhodnutého spáchat sebevraždu," připomíná jeho základní motiv režisér, načež vůdčí persona kapely doplňuje: "Jde o velmi chladný obraz člověka na rozcestí. Klip je skvěle zahraný, sestříhaný a nutící k přemýšlení. Přesně tak jako všechny texty Asmodea." Pro pořádek dodejme, že ve videoklipu hráli Saša Rašilov, Tomáš Pavelka a Hana Vagnerová.

 

A tady jsou... Turisté smrti. Druhý zleva režisér Jan Březina a kapela Asmodeus (Miloš Bešta uprostřed).

 

Jak jsem uvedl výše, hotové dílo mělo tři premiéry. Jak dopadly a která se povedla nejvíc? "Nejvíce mi dala ta v Kloubu, ten den jsem zrovna nebyl v psychické kondici, ale pohled do tváří nedutajících diváků orientoval moje myšlenky jiným směrem," vzpomíná Březina na prostřední premiéru a Bešta ji rovněž vypichuje: "Nemohu soudit první promítání v Praze, ale myslím, že Sušice to vyhrála na celé čáře, i když v Klatovech se klipík moc líbil. Z mého pohledu to posuzuji také ve vztahu k následným koncertům, kdy se ten v Kloubu pocitově lépe vydařil. Celkem se sešlo na těchto třech akcích cca 140 lidí." 

Videoklip je na světě, byl důkladně uveden a teď to neméně podstatné - kam s ním? Slova se ujímá jeho propagátor v médiích Miloš Bešta: "Mé zprávy hovoří o vysílání v Madhouse na Óčku. Byl rovněž předán do ZAK TV, ale nevím zda-li byl již odvysílán (předpokládám, že ano), jelikož se v 6.30 v pátek ráno na TV nedívám. Teď na podzim půjde do pořadu Noc s Andělem v ČT. Také se objeví jako bonus nového CD Asmodea. Kdy vyjde, to zatím přesně nevíme. Hudebně se bude připravovat příští rok. Reálně to vidím - především z pohledu finančního zatížení skupiny - na jaro 2006. Ještě jedna deska totiž musí vyjít na podzim 2008 k 20 letům Asmodea."

Jsem přesvědčen, že kdo s klipem „Turisté smrti“ nebo s kapelou Asmodeus ještě neměl tu čest, cestu si rozhodně najde. Závěr statě a článku přenechejme jejímu kapelníkovi Beštovi: "Moc se těšíme na další spolupráci s Honzou, protože je to výborný člověk, kamarád a režisér. Stejně tak děkujeme a zdravíme Sašu, Tomáše a Hanku, bez jejichž skvělého přístupu by se nikdy nic podobného nezdařilo. Opravdu pohodoví, obyčejní a pracovití lidé. Smekáme."

 

   Připravil a vyfotografoval: -FBB-

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz