Sušický rockový puls  LVIII. ( 4/2006 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 7/2006 dne 7. 4. 2006 ]

 

Ruinfest 2006

 

          Po více než deseti letech se otevřely dveře rábského kulturního domu, aby se zde odehrál rockový koncert. První a jistě ne poslední ročník Ruinfestu, který zorganizovala hrstka místních nadšenců, proběhl v sobotu 18. března 2006.

 

 

          První na pódium naběhla mladá hip-hopová partička S.R.S. ze Sušice. Ačkoli se považuji za hip-hopového neznaboha, byl jsem příjemně překvapen. Dobré frázování, souhra a improvizační schopnosti patřily k devizám S.R.S. Naneštěstí po třiceti pěti minutách už jejich vystoupení sklouzávalo lehce do stereotypu, ale i tak bych kapele zvedl palec nahoru.

 

          O páté nastoupili ASISTAR_T, které jsem měl poprvé možnost slyšet i se zpěvačkou. Jejich výkon byl energičtější než kdykoliv předtím a nakonec došlo i na odhazování svršků. Hudba kapely pro mě byla něčím, co bych nazval „pozitivní depresí“. Nálady se střídaly a většinou pracovaly obě najednou; radost i smutek, bílá s černou v podivné symbióze. [-Řepa-]

 

          Ze jména ZÁKAZ UVOLNĚNÍ se vyloupla tradiční punkrocková kapela (takto z Blatné), které sice nebylo moc rozumět, ovšem vzhledem k přímočarému stylu šlo lehce hledat i ve špatném zvuku. Hrstka akordů a projev ruku v ruce s příslušnými texty byly samozřejmě jedním velkým klišé. Tím však nekritizuji, pouze nastiňuji. Vlažný ohlas a přibývající tanečníci vytvořili vzhledem k uvedenému (a časné hodině) ještě slušnou atmosféru.

 

          Praotcové Ruinfestu se jmenují JAK 100HO VEN?, pocházejí samozřejmě z Rabí a po necelých třech letech existence poprvé vystoupili před domácím publikem. A tímto koncertem mi potvrdili, že se cítí jistě lépe na pódiích sálů než klubů. Publikum jako kdyby tomu dalo za pravdu, reagujíce lépe na jednodušší bigbítovky, než zajímavější songy s punkovými prvky a temným frázováním. [-FBB-]

 

          Záhy nastupující SLAX zpestřili koncert hostujícím houslistou z Orchestry, což jejich hudbu zajímavě osvěžilo. Bohužel již méně osvěžující byl zvuk kapely. První polovina skladeb (samozřejmě ne vinou muzikantů) tvořila hlukovou stěnu, ze které nejvíce vyčnívaly bicí a zpěv, ale postupem času se vše zlepšilo. Slax nelze opravdu nic vytknout. Instrumentální výkon skupiny byl naprosto suverénní, nasazení maximální, ale i tak to pro mne bylo málo na to, aby mě jejich hudba vtáhla do sebe, pohltila a nepotřebného vyvrhla po jejich setu zpět mezi normální smrtelníky.

 

          ORCHESTRA se - minimálně kvůli nižšímu počtu členů -  honosila, dle mého názoru, nejlepším zvukem Ruinfestu. Instrumentální duo s velmi neobvyklým nástrojovým obsazením (housle, bicí) dokázalo zaujmout další posluchače a ti, kteří už kapelu znali z dřívějších vystoupení, si jejich skladby nerušeně užívali.

 

          První z headlinerů festivalu - sušická MORTIFILIA - nastoupil se záskokem za svého stálého baskytaristu (Standu Makrlíka vystřídal na půl roku Jan Kapák – pozn. –fbb-). Neznalému oku tato skutečnost jistě unikla, protože na výkon kapely neměla sebemenší vliv. Množství rytmických breaků, sehranost, skladatelská vyzrálost a profesionalita sršely z jejich výkonu do všech směrů a mě nakonec nezbývalo než Mortifilii pomyslně korunovat na trůn tohoto festivalu.

 

          Jediný zahraniční host, SKAKALAK z Německa, byl zároveň hlavní hvězdou sobotního večera. Dvanáctičlenný ska orchestr si už po pár tónech dělal s publikem co se mu zamanulo a ovládal lidi jako maňáskové divadlo. Pod pódiem se vlnila masa těl a na pódiu se odehrávala velkolepá show, při níž si zazpívala i většina týmu, který akci pořádal... Pro většinu návštěvníků dokonalá tečka za festivalem, leč já osobně jsem zažil už i lepší vystoupení této nesmírně sehrané a živelné party.

 

          Závěrem bych dodal pár slov k chodu festivalu. První ročník Ruinfestu se, nejspíše díky nízké ceně vstupného a včasné a masivní propagaci, stal druhým nejnavštěvovanějším festivalem na Sušicku. Návštěvnost byla něco přes 400 lidí, přičemž přesné číslo nelze zjistit, protože po ukončení výběru vstupného stále ještě přicházeli další návštěvníci. Kapelám se údajně hrálo dobře a nevím, způsobila-li to na běžné poměry nebývalá velikost pódia, ale většina skupin mi přišla více v pohybu než obvykle, a tak se pozorovatel opravdu nenudil.
Zvuk první poloviny kapel nebyl zrovna nejčistější. Část zavinila špatná akustika sálu (co byste také mohli očekávat od kulturáku stavěného za komunistické éry naší vlasti) a zbytek měla na starosti zbytečně vysoká hlasitost v sále, takže pro hluk nebylo slyšet hudbu.
Další výtku bych měl k jedinému sponzorovi. Losování cen bylo vtipné tak prvních deset minut a pak už se neustálé předávání různého harampádí a bublifuků stalo trapným. Po půlhodině, která mohla být využita mnohem lepším způsobem, bylo vše završeno skopnutím hlavní výhry (dětského kočárku) z jeviště na dvě dívky, které si právě pro cenu přicházely. Akce se obešla bez násilných incidentů a drtivá většina účastníků se chovala k ostatním slušně a ohleduplně a všichni tu bez sebemenších problémů existovali bok po boku. Doufám jen, že příští ročník bude minimálně stejně vydařený jako ten letošní. [-Řepa-]

 

          Nový lokální festival Ruinfest se skvěle vydařil co do návštěvnosti, ale zároveň naprosto nepodařil co do ozvučení vystupujících skupin.
Na akci dorazilo již uvedených více než 400 návštěvníků, což můžeme v místní zeměpisné šířce považovat za opravdu velký zázrak, ovšem zklamáním bylo nedůstojné zvukové prostředí i ošetření účinkujících, dané především - v tomto směru - naprosto nevyhovujícím prostorem. [-FBB-]

 

  Sepsali: -Řepa- a -FBB-

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz