Sušický rockový puls  LXV. ( 11/2006 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 21/2006  dne 17. 11. 2006 ]

 

10 let Sušického rockového pulsu…
10 let rockové scény na Sušicku

 

10 let. Z hlediska všehomíra vteřina, z pohledu člověka nezanedbatelný kus života, optikou rock´n´rollu zhruba pátá dekáda... Sušickou rockovou scénu jsme začali mapovat a dokumentovat před deseti lety, kdy byl v Sušických novinách č. 17/96 (vyšly 23. srpna 1996) otisknut první díl tohoto publicistického seriálu. Co se za tu dobu na této scéně událo nebo změnilo? „Všechno a nic,“ zazněla by alibistická odpověď, ale ve své podstatě nemá vůbec daleko od skutečnosti.

 

Dvě generace

 

Co se za deset let změnilo patrně nejzřetelněji, jsou příznivci scény jako takové. Generace vystřídala generaci - ti, co tu byli před deseti lety, jsou - až na pár výjimek - pryč. Odstěhovali se do jiných měst nebo zahraničí, nalezli útočiště ve svých nových domovech a rodinách, vyměnili všechny všední starosti za druh zábavy, která jim kdysi tak imponovala. Současná generace dopadne za deset let úplně stejně, ale řekl bych, že třeba koncerty si dnes dovede víc užívat, je spontánnější a scénu bere tak nějak jako samozřejmost. Je rozhodně realističtější, chápe souvislosti. Například třeba nemá problém se zaplacením vstupného.

 

Kapely

 

Jejich skladba se zcela proměnila. Ani jedna z někdejších skupin nefunguje pod stejným názvem po celé období, o kterém je právě řeč. Započítáme-li různé obměny jmen kapel se stálým složením, vyjde nám, že během celé historie sušického rocku se po scéně přehnalo na čtyři desítky skupin. Abychom však přistáli na zemi, je nutné dodat, že před deseti lety bylo funkčních průměrně osm a dnes je jich zhruba třináct. Spousta nových kapel se vyrojila (Army Of Lupinus, Asistar_t, Blow Out, C.N.S., Cui Bono, Černý světlo, Gentleman´s Band, Jak 100ho ven?, Orchestra, Tenkej led), starší se pak postupem doby různě přejmenovávaly až k současným názvům (Holistix Tapes, Mortifilia, Slax), přičemž jádro té které zůstávalo stále stejné, aniž by však muzika trpěla stagnací. Park skupin se tedy určitě rozrostl a co do kvality šel hodně nahoru. Kapely se na sobě snaží pracovat a většina z nich i koncertovat. Před deseti lety například žádná nedisponovala demo snímkem, který je dnes prakticky samozřejmostí a určitou nepsanou vstupenkou na scénu. V souvislosti s lisovaným albem se však o samozřejmosti nedá hovořit ještě ani dnes. Zatím jej vydala pouze Mortifilia, která však bude jistě brzy následována dalšími kapelami. V minulosti nebylo dále vůbec samozřejmostí hrát mimo bezprostřední okolí Sušice, i když například kapele Brainworker (R.I.P.) se tehdy podařilo absolvovat koncerty v prestižním pražském klubu Bunkr (na tu dobu docela úspěch) či na jiných zajímavých místech mimo region. Dnes jezdí některé sušické kapely po celé republice a ani sousední státy jim již nejsou úplně cizími.

 

Kluby

 

Vůbec prvním regulérním klubem na Sušicku byl DC-10 v Dlouhé vsi, který fungoval v letech 1996-1997 a nabízel velmi atraktivní program. Bohužel doplatil na polohu - návštěvnost nestíhala pokrývat náklady, až se klub položil. Druhým stále fungujícím byl a je Tradiční kloub, kde od roku 1998 proběhlo několik stovek koncertů od vyloženě oddechových stylů po hlukařiny nejtvrdšího kalibru. Kloub byl, je a troufám si hádat, že i nadále zůstane hlavním stanem sušické rockové scény. V mezičase souběžně fungoval třeba RC Soda v Podmoklech, který však opět doplatil na polohu mimo město. Letos v létě byl otevřen zcela nový sušický rockový klub Hell´s Gate a chtělo by se napsat, že je jen otázkou času, zda obstojí v konkurenci Kloubu a dalších blíže nespecifikovaných prostor, kde se jen nepravidelně hraje naživo, ovšem před několika málo dny i on ukončil svoji činnost.

 

Koncerty

 

Oproti minulosti se dnes koncertuje mnohem častěji - prakticky každý víkend se koná alespoň jedna živá akce. To je na jednu stranu velmi dobře, na druhou vykoupeno zřetelně menšími návštěvami těchto jednotlivých koncertů. Před deseti lety na koncert prakticky nikdy nepřišlo méně než 100 lidí a návštěvnost se počítala zpravidla ve stovkách. Dnes ve skutečnosti nikdy nepřijde nad 100 lidí a návštěvnost se počítá spíše v desítkách. Jinými slovy: pokud jsme si v minulosti stěžovali na to, že koncertů je málo, dnes můžeme žehrat na návštěvnost. Ode mě osobně se toho však nedočkáte. Jako každý si dnes koncerty vybírám. A není pro kapelu jistým ohodnocením i počet návštěvníků? Myslím, že určitě. V tomto směru je dnešní doba tvrdší a upřímnější, ale osobně to vnímám velmi pozitivně pro jistý vývoj a růst scény jako takové.

 

Festivaly

 

Nejstarší festival letos oslavil třináct let, nejmladšímu není ani rok. Tato věta vypovídá více, než se na první pohled zdá, ale přesto nezůstaneme jen u ní a připojíme jmenné informace. Tím nejstarším je samozřejmě Šumava Rocks, nejmladším pak Ruinfest, který sice není „open air“, ale návštěvností některé menší venkovní festivaly lehce překoná. Kromě vyjmenovaných vzpomeňme tradiční květnový Majáles, červnový Rock na Santosu, červencovou Boudu, srpnového Šumavského medvěda či záříjovovou Sušickou rockovou pouť. Ne všechny v předchozí větě vzpomenuté festivaly se konají rok co rok, ale většina z celku ano. A to je známka toho, že tyto velmi atraktivní (převážně) letní akce budou vždy nedílnou součástí sušické rockové scény.

 

Sušický rockový puls

 

Myšlenka publicistického seriálu byla připomenuta v úvodu tohoto vzpomínkového dílu. Během deseti let jsme napsali 65 samostatných dílů, tzn. že v průměru každé dva měsíce jste si mohli přečíst nějaký report, recenzi, anketu, profilový článek, rozhovor či úvahu na téma zdejší rockové scény. Zkraje roku 2003 jsme spustili internetovou verzi seriálu a na psaní se začalo podílet více lidí. Nedovedu odhadnout čtenářský záběr Sušického rockového pulsu, ale domnívám se, že zatímco internetová verze je navštěvována především členy kapel a lidmi „zevnitř“, novinovou verzi sledují lidé vně scény, respektive před ní. Ale třeba se mýlím. Za ty roky jsme svými články určitě spoustu kapel a lidí naštvali, ale na druhou stranu jiné snad zase potěšili. Tak už to v rockové žurnalistice (nota bene v takto těsném zorném poli) chodí. Zachovejte nám přízeň, ještě nekončíme.

 

  -FBB-

 


 

A  n  k  e  t  a     &     S  h  o  u  t  b  o  a  r  d     #     6  5

 

 

 

 

Sušický rockový puls online

(ankety, koncerty, návštěvní sešit, inzerce, odkazy, archiv, ...) >>>  http://www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz