Sušický rockový puls  LXVIII. (1/2007)

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 2/2007  dne 26. 1. 2007 ]

 

F r a g m e n t y   [ p o d z i m    2 0 0 6 ]

 

Na začátek roku 2007 jsem vybral čtyři koncertní reporty z loňského podzimu. Týkají se akcí, které všechny proběhly v sušickém centru dění rockového života, Tradičním kloubu.

 

 

ASMODEUS
sobota 02|12 2006


Metalový koncert v Tradičním kloubu? V posledních několika letech se tohoto spojení návštěvník suterénu Sokolovny prakticky nedočkal. Nechtěje se přehrabovat archivem hádám, že naposledy tu byl právě
ASMODEUS, a to již před dobrými dvěma roky. Tenkrát tu měl premiéru jejich klip "Turisté smrti" (Exitus Dignitas) ze tři roky starého CD "Sabat v Carnegie Hall" a tentokrát se tu dotáčel další, "Hodina štíra" z aktuální, šesté desky "Řetěz kritických událostí". A divte se nebo ne, všechno vzájemně zafungovalo naprosto na výbornou: uvolněná nálada koncertu, doslova precizní zvuk, jistá pracovní (akční) atmosféra a publikum sestávající se ze skutečných fans - to všechno vytvořilo skvělý koncertní večer, při kterém se bavili úplně všichni. Ve znamenité pohybové formě a obdivuhodné vytrvalosti (hrálo se dvě a čtvrt hodiny v kuse!) přistihli diváci kapelu a ona diváky, kteří se do koncertu naplno zapojili ve chvíli, kdy jí byli požádáni coby kompars pohybem "imitující" ještě nadšenější fanoušky. Po dotočení klipu se jich sice menší část vrátila za stoly, ale před pódiem bylo až do posledního tónu nepočítaného přídavku stále dostatečně živo. Kromě kompozic obstarávajících průřez tvorbou skupiny zaznělo celé aktuální album skladbu po skladbě, bonus ve formě songu z bočního projektu A+ a bylo vytřeno. Metalový koncert roku (v Tradičním kloubu a Sušici vůbec)!

 

 

REST IN HASTE
sobota 25|11 2006


Army Of Lupinus jsou mrtví, ať žijí
REST IN HASTE! Tihle nováčci sušické rockové scény jimi nejsou tak doslovně. Trio vytvořili Snewgoblin - kytara, Ragů - zpěv (oba ex-Army Of Lupinus) a Řepa (Jak 100ho ven?) a rozhodně se s ničím nehodlají mazat. Důkazem toho je debutový koncert po čtyřech měsících od založení, a rovnou v Tradičním kloubu. Je to málo? Řepa bubnuje právě jen a pouze ony čtyři měsíce a koncert si (v tomto případě tedy shodou okolností) kapela vystřihla sólově. A nepotázala se se zlou.
Co si má běžný smrtelník vybavit pod nálepkou "stoner punk", jíž se kapela označila? Beat, špinavý hard rock, psychedelický rock 70. let, rock´n´roll, dřevní punk (a hele...): to všechno v osmi odehraných syrových a rozervaných skladbách zaznělo. Pozitivní suverénnost projevu ujistila posluchače, aby jistý nesoulad kapely chápal jako záměr a nebylo nasnadě vykládat si jej jinak. Kapela hrála od srdce a byť by celý projev dostal s basou větší řád a nabyl na údernosti, nic nemění fakt, že pořádně rámusící kytara, výrazný sólový zpěv (příjemné bylo ležérní posílání si vokálů mezi zpěvákem a příležitostně zpívajícím kytaristou) a střídmé bicí potvrdily, že onen vnitřní cit pro rockovou muziku mnohdy převýší kolikrát nic neříkající studené instrumentální umění bez duše. Jasně, scházela tomu všemu basa, přechody na bicí místy dotahoval zpěv, ale mělo to výraz, byť jsem na první poslech postrádal jakoukoliv skladbu, která by zřetelně převyšovala všechny ostatní.
Míry Kloubu toho večera byly: 60-15-5, jinými slovy 60 příchozích (z toho dobrá polovina ze souběžně odehrávajícího se maturitního plesu o patro výš), z toho 15 čelem k pódiu a z toho 5 zcela oddaně poslouchajících. Chtělo by se napsat, že odvaz mohl být větší a rozvinout podobné nabízející se úvahy, ale vzhledem k vysloveným mírám to pro jistotu přejdu. Po Rest in Haste měla vystoupit pražská kapela Secret 9 Beat, ta ale z důvodu hospitalizace bubeníka vůbec nedorazila (náhradní termín je nyní stanoven na jaro/léto 2007, na stejném místě společně s RiH).

 

 

HIRAM BULLOCK
sobota 18|11 2006


Po třech letech zavítal na koncertní prkna města Sušice newyorčan
HIRAM BULLOCK se svou kapelou. Tentokrát nikoliv ven (poprvé hrál na festivalu Šumava Rocks open air), ale do prostor Tradičního kloubu. Na místo jsem přišel ve 21:30 a nejprestižnější sušický hudební klub byl v tu hodinu plný až "po rysku". Už pro tento řídký jev stálo za to Kloub navštívit - neděje se to každý rok: buď tu musí "udělat akci" Roman Holý (jako třeba v tomto případě) nebo tu musí hrát všechny sušické kapely - mimo tyto dvě varianty se výrazně nad průměrných 50 hlav už dlouho žádný koncert nedostal. Utajené sušické vystoupení (nebylo avizováno ani v oficiálním rozpisu českého, původně třízastávkového mini turné) "propagované" jedním průměrným plakátkem před klubem přilákalo přes dvě stovky příchozích.
Kytaristu a zpěváka Hirama Bullocka a jeho doprovodnou kapelu (Jeremy Gaddie - bicí a zpěv, Chris Codish - klávesy a Frank Gravis - basa a zpěv) jsem spatřil při jejich vstupu do Kloubu a pak již jen sem tam mezi siluetami nižších postav publika, které bylo po celou dobu koncertu před pódiem doslova ve štosech. Ze zadních řad jsem v průběhu celého vystoupení na vlastní oči viděl - kromě Hirama - pouze klávesistu a baskytaristu, které hraní - soudě dle věčně úsměvných výrazů - evidentně bavilo. Kapela na živo předvedla zemitý a vzdušný blues rock s příměsemi funk-jazzu a dalších rockových směrů 70. let. Vůbec "sedmdesátky" z celého koncertu vyvěraly každým tónem a riffem, Hiram Bullock při tom všem tančil s kytarou ladně a zároveň patřičně drsně, jak to jen v rozmezí daných žánrů šlo. O jeho excelentní hře a působivém zpěvu není nutné se rozepisovat, snad bude stačit obecně dodat, že z černocha tahle muzika (a vůbec cit pro ni) padá naprosto přirozeně, zatímco běloch ji musí vydřít (a ještě nikdy nebude tak přesvědčivý - i když, pravda, připouštím výjimky příslovečně potvrzující pravidlo). Charisma, energie a show založená na čistém umění dokonale ovládat své nástroje (ne náhodou si tohoto mj. studiového hráče - nevyjmenovávaje nyní světoznámá velká jména - pozvali do svých řad třeba "místní" Monkey Business nebo "soused" Richard Müller). Kdysi mi prošlo rukama několik Bullockových vinylových desek z osmdesátých let, ale přešel jsem je, což už bych si dneska pravděpodobně rozmyslel. Na závěr nutno vyzdvihnout naprosto precizní zvuk, mj. díky kterému autor krátkého reportu setrvával v okolí pana zvukaře, ač viděl pochopitelně o to méně.
Do poslední chvíle zcela utajení druzí účinkující večera nenesli jiný název než G-Point Hunters a určitě se napojili na Hiramovu živou produkci s lehkostí sobě vlastní. Dle očitých svědků (já jsem mezi ně již nepatřil, aniž bych o vystoupení předem nevěděl) při ni publikum vůbec nevychladlo (naopak).

 

 

HOLISTIX TAPES > KAŠPAR VON URBACH
sobota 07|10 2006


Řekneme-li má to "něco" do sebe a chceme-li zároveň něco skutečně vyslovit, musíme ono "něco" specifikovat. Živá performance pražských
KAŠPAR VON URBACH měla jistě něco do sebe, o čemž jsme se mohli přesvědčit druhé sobotní noci měsíce října. Ač o sobě kapela mluví zčásti jako o industriální (a jistě se neplete), nechci ji tak chápat, respektive jsem ji tak zcela úplně nevnímal. Její tvorba je samozřejmě barevnější (a teď nemám na mysli další víceméně příslušné žánrové roviny) ze zdánlivě prostého důvodu: je především o pocitech. Tedy nikoliv pouhých (ná)strojích - ty jsou jen a pouze vyjadřovacími prostředky. Ono "něco" je třeba a zřejmě to, že kapela svou živou produkcí nastavuje ve všech směrech tvář tak nebezpečně blízko, až dává posluchači naprosto jasně a nepokrytecky na vybranou: odejdi nebo zůstaň! Nepřetvařuje se, zpříma chrlí tornáda a eskapády úderů do čehokoliv kovového co je po rukou, s kytarou se mazlí prostřednictvím ocelové výztuže do betonu a zpěv nahrazuje rozervaným halasem. Tohle všechno, vřavu non plus ultra, organizovaný chaos a záměrně nastolovaný zvukový zmatek drží dohromady nosná konstrukce dostatečně vyjádřená přesnou pulsující basou. Z původně dorazivší padesátky obecenstva (vstup byl zdarma, jak se v Kloubu pomalu stává trendem) zůstala polovina, která všech devět předložených čísel náležitě ocenila uznalým aplausem.

 

K a š p a r   v o n   U r b a c h :   k l a s i c k é   t r s á t k o   j e   p ě k n á   n u d a

 

Hostem večera byla skupina HOLISTIX TAPES, která koncert organizovala coby jistou "výměnu" s Kašparem. Ve dvacetiminutovém bločku zazněly čtyři songy: jeden starší a tři novinkové. Většina z aktuálních naznačila jistý posun kapely, a sice od hutného grunge rocku k procítěné kytarovce (v té mi rušila jen příliš hlasitá basa). Vzhledem k tomu, že skupina vystoupila po dlouhých třinácti měsících koncertní zdrženlivosti, a pouze velmi krátce, bude v tento okamžik těžké dosazovat přídavné jméno jistému úkroku k dalšímu směru. Ohlas Kloubu byl tak nějak samozřejmě dostatečně uznalý a zcela jistě mu vůbec nic neubral ani fakt, že kapela zahrála co možná nejdál od pódia, v prostorách vstupu do klubu.

 

   Text & foto: -FBB-

 


 

A  n  k  e  t  a     &     S  h  o  u  t  b  o  a  r  d     #     6  8

 

 

 

 

Sušický rockový puls online

(ankety, koncerty, návštěvní sešit, inzerce, odkazy, archiv, ...) >>>  http://www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz