Sušický rockový puls  LXX. (3/2007)

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 16/2007 dne 7. září 2007 ]

 

Š u m a v a   R o c k s   X I V .

21. 7. 2007, Sušice, Santos

 

„Alternative - Another Trend“, pějí belgičtí klasici žánru grind core Agathocles a já bez dalšího komentáře jen zírám, Šumava Rocks letos hostí hned pět alternativně rockových kapel z celkového počtu devíti! Převažují běžnému posluchači méně známá jména, ale vůbec ne méně kvalitní. Však o tom, že ne vždy vyjde všechno podle původního plánu, byl mj. právě 14. ročník nejstaršího a největšího sušického festivalu.

ON AIR z Prahy rozezněli Santos libozvučnou indie / popovou muzikou s anglickým zpěvem, ale byli pouhou kulisou, a to nejen proto, že hráli pro pár prvních desítek návštěvníků, ale především skrze absenci výrazu, neřkuli charisma. Napsanému odpovídal i fakt, že nezaznamenali prakticky vůbec žádnou odezvu.

LOVE GANGSTERS se představili skoro naopak. V dobrém smyslu „ulítlé“ trio z Budějovic výraz určitě mělo. Elektro formace odkojená popem 80. let byla postavená na předem natočených samplech, smyčkách, kytaře a ne zřídkakdy i zpěvu. Z tradičních nástrojů kapela fyzicky používala basu i bicí a celek byl řemeslnicky moc dobře vystavěn a promyšlen do každého detailu. A díky mírně excentrickému basistovi a zpěvákovi v jedné osobě bylo i na koho koukat.

Fru Fru dorazili s více jak hodinovým zpožděním, tudíž nehráli a v programu vznikla tichá hodina. Těšil jsem se na ně, ale není všem dnům konec - na podzim by měli vystupovat historicky již potřetí v Tradičním kloubu.

SUNFLOWER CARAVAN exhumovali 60. a 70. léta a nabídli čistě instrumentální muziku s důrazem na piáno a Hammondovy elektrofonické varhany. Celek však vyzněl opět jako pouhá kulisa. Tahle muzika by v klubu fungovala o 100% lépe, tady sice potěšila, ale festival byl stále ospalý, jakousi odpolední siestou.

THE PROSTITUTES připravili trochu výživnější koktejl - smíchali americkou kytarovku s britským post punkem (mimochodem, z ostrovů pochází zpěvák) a nabídli něco na způsob české verze legendárních Joy Division. Ovšem aby tomuto statusu opravdu dostáli, potřebovali by hlučnější, respektive hlasitější zvuk, nikoliv ořezaný sametový sound, který měli k dispozici. Dovedete si představit, že posloucháte The Who potichu? Já tedy ne.

AUTOPILOTE se stal vrcholem festivalu, pomineme-li tedy oficiálně zvoleného headlinera. Duo ve složení robot Pavel Fajt - bicí a muž s dechem draka Ondřej Smeykal - didgeridoo rozbalilo velkolepou oslavu rytmů. Velmi nevšední kombinace těchto dvou nástrojů nabídla nestandardní pohled na hudbu, která byla dále ochucována elektronikou, hlasy a adekvátním zpěvem japonky Yumiko. Na tohle všechno konečně zareagovalo i publikum nejen spontánním tancem, ale i odpovídajícími ovacemi.

J.A.R. neměli vůbec problém převzít pódium, byť hrají úplně jiný druh muziky. Vážnou formu vystřídala zábavná, protože tahle kapela se na pódiu baví a s ním i většina dlouholetých návštěvníků Šumava Rocks, kteří sem mj. kvůli ní jezdí. Prakticky již dávno domácí nabídli své nové album „Armáda špásu“ a jeho název mi je dokonalým synonymem k neskutečnému počtu muzikantů, kteří kapelu tvoří. Nevím, zda přičítat vinu opět tichému zvuku (nastavenému na všechny kapely - bez ohledu na žánr - prakticky stejně) bez oněch potřebných vibrací nebo samotnému vývoji kapely, ale songy mi tentokrát přišly jaksi uhlazenější a poslušnější.

SUNSHINE vyzněli minulý rok skoro naprázdno (pozdní hodina ruku v ruce s chladem), a tak dostali letos druhou šanci. Jejich vystoupení se však oddalovalo kvůli přišedší bouřce a když se počasí naoko uklidnilo a kapela odehrála první dva songy, kterými posluchače bezděčně velmi příjemně navnadila, přišla průtrž, která festival definitivně ukončila. Z nakonec přece jen rozjetého vystoupení zbylo mokré torzo.

Orchestra - dle programu - slibovala na závěr trochu metalu, ale počasí ji bohužel učinilo přítrž. Letos tak nehrála žádná sušická kapela, byť se s ní počítalo.

V tradiční tombole (před headlinerem) se vyhrávaly ceny od převážně sušických sponzorů, a to včetně hlavní „výhry“ (zarámované pracovní slipy „kluka z plakátu“).
Losování doprovázel slovem skalní moderátor festivalu Zdeněk Suchý, který některé kapely jen velmi krátce odbil - pro příště bych přivítal vždy pár slov o té které skupině, tedy nikoliv kvůli sobě, ale publiku - zvláště letos byla v převaze v podstatě nová jména.
Ta měla možná za důsledek zřetelný pokles návštěvnosti, lidí se dostavilo prakticky o třetinu méně než v několika posledních letech.
Co do již několikrát kritizovaného zvuku, můžeme sice přihlédnout k limitovanému stařičkému pódiu a v tomto směru vlastně jisté retro záležitosti, ale tuto skutečnost nemůžeme v tomto směru považovat za jakkoliv polehčující okolnost: zvuk by měl posluchačem procházet, ne jej „míjet“.
Ač se jednalo o celkově slabší ročník, velmi pozitivně naopak hodnotím jistý krok dál směrem žánrového zaměření festivalu. Scházel-li vám osobně letos nějaký konkrétní hudební styl, hlasujte nakonec na www.srpuls.cz/srp70.htm, kde můžete kromě shlédnutí více fotografií i zapsat svůj osobní dojem ze 14. ročníku.
15., který je naplánovaný na 19. 7. 2008 bude jistým návratem k rádiovému popu a dalším staronovým dramaturgickým inovacím. Přijde po patnácti letech konečně i někdo ze Sušice?

 

   Text: -FBB-

   Foto: FOTO FIŠER

 


 

A  n  k  e  t  a     &     S  h  o  u  t  b  o  a  r  d     #     7  0

 

 

 

 

Sušický rockový puls online

(ankety, koncerty, návštěvní sešit, inzerce, odkazy, archiv, ...) >>>  http://www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz