Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   ARAKAIN "Excalibur" / "Gladiátor"

>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> JOHAN | 2007-05-25 >>>

ARAKAIN "Excalibur" / "Gladiátor"

SP
(1988 Panton)

První oficiální nosič Arakainu

Ve druhé polovině osmdesátých let byl Arakain jedinou metalovou kapelou, která co do popularity mohla konkurovat Citronu. Ale zatímco zmetalizovaný Citron se již v roce 1984 představil se singlem a o dva roky později dlouhohrajícím albem, Arakain poprvé vystrčil růžky až v roce 1987, kdy se na výběru "Posloucháte Větrník ... 3" objevila skladba "Cesta". I když jsou v titulku recenze uvedeny pouze dvě skladby z následujícího čistě Arakainovského singlu, u „Cesty“ se na velice krátkou chvíli zastavím také, aby byl výčet skladeb umístěných na vinylech kompletní. Původní název téhle skladby byl "Nesmíš to vzdát" a vzápětí po vydání sampleru Arakain ostře kritizoval její zvukovou podobu. Z desky totiž skladba zněla jako bezzubý bigbít a z původní podoby, prezentované naživo, zbylo jen torzo. Mluvilo se o účelové úpravě nahrávky a se skutečnou tváří skladby se fanoušci seznámili po opětovném nahrání v roce 1997 z CD "Arakain 15 vol. 2".

Po Supraphonské blamáži nahrává Arakain další skladby pro jinou firmu, a sice Panton, který před skonem socialistické kultury občas vystrčil růžky vydáním nepříliš uniformní kapely. Volba padla na dva největší hity z tehdejšího koncertního programu - "Excalibur" a "Gladiátor". V roce 1987 tedy zamířila pětice hudebníků do studia Smetanova divadla a pořídila tam zvukově mnohem zdařilejší záznam, který se na pulty dostal v roce následujícím. Vedle zpěváka Aleše Brichty, kytaristů Jiřího Urbana a Miroslava Macha a basáka Zdeňka Kuba tehdy v kapele působil bubeník Karel Jenčík, pro nějž to bylo poslední studio session v sestavě Arakainu a zanedlouho zamířil do Assesoru. "Excalibur" začíná netradičním partem flétny evokujícím středověkou atmosféru (hostující Petr Bezpalec), kterou záhy doplňuje tamburína a trochu násilně nahrazují nástroje bicí a elektrické. Aleš skoro řve slova o Merlinovi, legendárním meči Excaliburu, Lancelotovi, Artušovi a rytířích kulatého stolu. Ve skladbě nastává pouze krátké místo na oddych, jinak je to řádně rychlá a tvrdá vypalovačka s dusotem kopáků, pořádně nabroušenými kytarami, dunivou basou a s klasickým vyjícím sólem v druhé polovině. "Gladiátor", asi největší hit kapely v letech 1987 - 1988, začíná dlouhými tóny kytary, kterou zčistajasna střídá svižné tempo bicích, ostřejší kytary a nástup drsného Alešova hlasu. Zpočátku monotónní skladba dostává po chvíli nový rozměr díky odsekávaným riffům i zpěvu, zlomí se s nástupem sóla a poté přichází refrén, kdy se slovo „gladiátor“ opakuje stále dokola. Poprvé jen čtyřikrát, ve druhém kole již dvanáctkrát. V mysli se vracím skoro o dvacet let zpátky... když jsem singl poslouchal, přišla za ségrou kamarádka a myslela si, že se deska zasekla... Přitom hudební doprovod jediného slova se postupně mění a přechází od klasického nářezu přes trochu minimalističtější využití nástrojů v barvité sólování. Krátce ještě k textům - historická témata zpracoval Aleš opravdu mistrně. Člověk úplně vidí bájného krále Artuše, stejně jako svalnaté gladiátory bojující o holý život.

Singl nabídl dvě skladby a dnes můžeme říci, že v historii kapely skutečně zásadní. Útok na český metalový trůn ale přišel až s dlouhohrající deskou o dva roky později.

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.